Pierścionek z brylantem – jak wybrać?

To, że jeden pierścionek z brylantem kosztuje 500 zł, a inny 30 tysięcy, nie jest przypadkowe. Wycena brylantu to trudna, jubilerska sztuka. Wpływa na nią kilka czynników: czystość – im mniej inkluzji (znamion wewnętrznych) i skaz (znamion zewnętrznych) ma diament, tym jest on cenniejszy.

Najpopularniejsze są brylanty o czystości SI1 i SI2 (małe inkluzje). VSI oznacza diament o bardzo małych inkluzjach, za to czystość IF oznacza diament wewnętrznie czysty. O ile inkluzje SI, VS i VVS są widoczne dopiero po użyciu specjalnej, powiększające j lupy, o tyle inkluzje z przedziału P1 – P3 są widoczne gołym okiem (dla doświadczonego eksperta).masa – podawana w karatach. Karat dzieli się na 100 punktów, a jeden karat ma masę 0,2 grama. Brylant 10-punktowy to brylant o masie 0,10 karata. Im większy diament / brylant, tym droższy pierścionek. Masa najmniejszych kamieni to 0,02 – 0,03 karata. Pierścionki z takimi oczkami można kupić już za 500 złotych. Czy wiesz, że… największym diamentem jest Cullinan, który ma masę 3106 karata (600g)? barwa – im bliższa bieli, tym brylant cenniejszy. Litera D oznacza wysoką, delikatną biel, F i G – delikatną biel, H – biel. Diamenty oznaczone literą D są najcenniejsze i występują bardzo rzadko. Większość diamentów ma barwę oznaczoną jako H. Czysty diament jest bezbarwny. To dodatek innych pierwiastków (takich jak – azot, żelazo) nadaje diamentom barwę. Większość diamentów jest biała, z delikatną domieszką żółci, szarości lub brązu. Diamenty o wyraźnym kolorze (np. zielone, niebieskie, różowe) są cenne, bo rzadkie i oryginalne. O wartości danego brylantu decyduje jakość szlifu, czystość, masa i kolor (zasada 4C – ang. cut, clarity, carat, colour). Wartość taka poświadczana jest odpowiednim certyfikatem. Mniejsze diamenty są certyfikowane przez jubilera lub Wysoką Radę Diamentów z Antwerpii (HRD). Większe diamenty otrzymują certyfikaty wydawane przez IGI (Międzynarodowy instytut Gemmologiczny) lub GIA (Amerykański Instytut Gemmologiczny). Uwaga! Jeśli Twój budżet na pierścionek zaręczynowy jest ograniczony, polecamy Ci kupno pierścionka z cyrkonią zamiast brylantu.

Cyrkonia to kamień syntetyczny, który blaskiem i estetyką dorównuje brylantowi. Brylant osadzony w łapkach, W. Kruk  Oprawa diamentu spełnia nie tylko zadanie praktyczne (chroni kamień), ale też estetyczne. Pierścionki z pełną oprawą chronią diament, ale przez to, że oprawa osłania go przed dopływem światła, nie uwydatnia jego brylancji (blasku). Pierścionek z brylantem możemy kupić w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Najpopularniejsze są diamenty osadzone w łapkach (krapach) lub koszyczku. Dzięki tak delikatnej oprawie, diament jest odpowiednio wyeksponowany i błyszczy. Krapy sprawiają, że pierścionek jest delikatniejszy. Taką oprawę polecamy kobietom, które lubią delikatne, subtelne ozdoby. Większość pierścionków zaręczynowych jest wykonana ze złota. Jeśli wydaje Ci się, że wszystkie złote wyroby mają żółty, połyskujący kolor, jesteś w błędzie. Równie popularne jest obecnie białe złoto, o szaro-białej, platynowej barwie.

Dowiedz się, jakie właściwości ma każdy z tych rodzajów złota i zdecyduj, w co powinien być oprawiony Twój pierścionek.

Białe złoto jest terminem handlowym. W rzeczywistości uzyskuje się je poprzez dodanie do złota żółtego niklu i cynku, czasami – srebra i palladu. Białe złoto ma swoim kolorem imitować droższą i bardziej cenioną platynę. Barwa białego złota jest szara, z lekkim, żółtawym połyskiem. Rodowanie (pokrywanie złota rodem) sprawia, że białe złoto uzyskuje barwę zbliżoną do bieli (źródło). Takie złoto nie matowieje i nie czernieje. Rod jednak po pewnym czasie ściera się, a złoto zaczyna „szarzeć”. Rada dla alergików – białe złoto zawiera domieszkę niklu, który często powoduje uczulenia. Jeśli wiesz, że Twoja wybranka jest uczulona na złoto, możesz kupić pierścionek wykonany z tytanu, znacznie rzadziej powoduje alergie. Żółte złoto zaczęto wydobywać jeszcze przed nasza erą. Czyste złoto jest metalem miękkim, dlatego właśnie w jubilerstwie dodaje się do niego różne domieszki (cynk, nikiel, miedź), które sprawiają, że staje się twardsze i bardziej wygładzone. Nie wybieraj pierścionków z żółtego złota, jeśli Twoja wybranka gustuje w srebrnej biżuterii. Białe złoto jest bardziej uniwersalne, pasuje do wszystkiego. Alternatywą dla panów, którzy nie mogą zdecydować się na jeden rodzaj złota, są pierścionki wykonane z dwóch jego rodzajów.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *